luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

i need help with this
Karl rides his bicycle 120 feet in 10 seconds. How many feet does he ride in 1 minute? O 2 feet O 12 feet O 720 feet O 7,200 feet
8 km b 17 km What is the length of the missing leg?
4/1 divided by 3/4 help asap!!!
When you are pressured to drink when you don’t want to, which can make your decision more difficult? A. going to parties where alcohol is present B. practicin
Photosynthesis produces the chemical energy that a plant’s cells need. What form does this chemical energy take? Water Oxygen Glucose Carbon dioxide
Drag the following sentences into the appropriate categories to identify whether the sentences are correctly or incorrectly punctuated. I have always wanted to
What is the role of The federal government in times of economics crisis? HELLLP
636366 what is the area
plsssssssssss helppppppppppp