kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

How long does a heartbeat beat? sometimes i just want to disappear, because i know no one will miss me or care, but at the same time im wanting to be found
________leads to rocks breaking, and an earthquake begins Group of answer choices Excess stress Energy Pangea plates
What is the range of an ACID on the pH scale give one example
Define corporate culture. What are the components of a good corporate culture? Why do you think that corporate culture has such a huge impact on the success of
“True happiness is... to enjoy the present without anxious dependence on the future.” What is the meaning of the quote?
"doNT Youu wiSH your GRaNDMa was hoT like Mee"
Elaine saved and scrimped for over a year so she could afford a trip to the Super Bowl if her favorite team won the AFC title. She was excited when her team mad
Dan's car depreciates at a rate of 17% per year. By what percentage has Dan's car depreciated after 4 years? Give your answer to the nearest percent.
Please help me! FAST!
A. Exothermic B. Isothermic C. Endothermic