sheccidmariscal698 sheccidmariscal698
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Ryan went shopping and purchased two shirts for $16 each,
and a pair of sneakers that cost 24 times as much as a shirt.
what amount of money (m) did ryan spend?

Respuesta :

arrowlynnconrad27 arrowlynnconrad27
  • 03-06-2022

Answer:

He spent $400

Step-by-step explanation:

16 x 24 = 384

384 + 16 = 400

Answer Link

Otras preguntas

Numbers that are greater are located farther to the right on the number line.
When 1770 is divided into 14 equal parts, the remainder is 6. What is a correct way to write the quotient? A)126 6/14 B)126.6 C)126 6/1760 D)126+6
Select all that apply. If 2x²-6x=0, then
Briefly explain how the Electoral College functions in choosing the American president
Weight loss of __________ percent of one's body weight is enough to reduce health risks and increase life expectancy in obese individuals.
What is a plot-enhancing device? Examples please?
Did America buy the Louisiana territory for 15 million dollars from France in 1682, 1762, 1800, 1801, 1803, or 1804
Please Hurry Need ASAP Which factor MOST compelled John Wilkes Booth to assassinate President Abraham Lincoln? A. his fear of the Union B. his hatred of Abr
Which transformation map the strip pattern onto itself? P P P P P answers: A. a horizontal translation and a 18 rotation B. a horizontal translation and a refl
Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.