ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

A company is contemplating investing in a new piece of manufacturing machinery. The amount to be invested is $210,000. The present value of the future cash flow
Rohan, an infant, often has ice creams. When he is offered a new type of ice cream, which he has never had before, Rohan's mother reassures him by saying "That
Vivian does this work to find the decimal equivalent of 42/99 What does her work tell you about the decimal equivalent?
A(3,3),B(6,9),C(6,-3)
Which of the following is NOT an example of possibilism?a.The movement of people between regions promotes the spread of culture.b.People who live in dry, mounta
Natural selection occurs at the organizational level to
Scores on a recent national statistics exam were normallydistributed with a mean of 80 and a standard deviation of 6.a) What is the probability that a randomly
For a gaseous reaction, standard conditions are 298 K and a partial pressure of 1 bar for all species. For the reaction 2 NO ( g ) + O 2 ( g ) -------> 2 NO
Find the 15th term of the geometric sequence 3, -6, 12, ...
Solve the following inequality. Show and explain your work 3(x-6)+2>5x-4