itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

How are isotopes of the same element alike? different?
need help please answer
How do I know which charge of copper to use when I have CuCl?
Dinoflagellates reproduce through binary fission. TRUE or FALSE.
A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 4.40-gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it in excess oxygen. Th
Which statement about cellular respiration is true? It produces oxygen. It requires water. It is used by every living cell. It converts energy to
1. according to william ellery channing national literature includes A) "the thoughts of profound and original minds." (1 point) B) "important works in philosop
A ballplayer catches a ball 3.0s after throwing it vertically upward. With what speed did he throw it, and what height did it reach?
May someone please help me
SHORT ANSWER PROBLEM Janet said that the common difference in the sequence below is -2. Is she correct? Justify your answer using complete sentences and proper