barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

when was the confederate flag come in existence
Can the ratio of a parent's age to his or her child's age ever be exactly 10 : 9 ?
The questions below refer to the selections "Stopping by Woods on a Snowy Evening" and “After Apple-Picking.” Two sounds the speaker describes in “Stopping by W
Taryn conducted a science experiment on saturation. She added sugar to a sugar-water solution at different intervals. The graph shows how much sugar was in the
The school newspaper surveyed the student body for an article about club membership. The table below shows the number of students in each grade level who belong
The capsid of a virus is the a. protective outer coat. c. nucleus. b. cell membrane. d. cell wall and membrane complex.
“Senate Rejects Supreme Court Nominee” “Supreme Court Declares National Recovery Act (NRA) Unconstitutional” “Congress Overrides Truman Veto of Taft-Hartley Act
What condition is most closely associated with Mexico between 1910 and 1930
what is 23,718 rounded to the nearest ten thousand
Use distributive property to rewrite 9(10+x) A. 19+9x B. 90+9x C. 90+x D. 10+9x