joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

simplify 6(2x+3y) + 3(x-y)
Which of the following statements about water are true 1) water cover 75% of Earth 2) once water is used it can never be reused 3) only 3% of Earth’s water is f
If you spin the following spinners, what is the probability it lands on a vowel and an even number?
Decreasing order of C-C bond length is 1) ethene 2)ethyne 3) benzene 4) ethane
In the diagram below, P and Q are points on a circle with centre O. PQT is a tangent to the circle. Angle OPQ=18∘ Work out the size of angle PQT.
Who is less likely to give you a "maravilloso consejo?" your parents your teachers a criminal a police officer
can someone help me with the present perfect continuous tense​
Please answer this asap! 20 POINTS :D
Pharoah Corporation purchased 29000 shares of common stock of the Sherman Corporation for $44 per share on January 2, 2020. Sherman Corporation had 100000 share
Why do you need to watch crane fly larvae carefully