kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

0.5 kg ball is at the top of a ramp which is 8 meters high. How much kinetic energy does the ball have at the bottom of the ramp? A. 4 J B. 10 J C. 40 J D.
Write the following equation in slope-intercept form. - y + 6 = 0 y = - 6 y = - - 6 y = + 6
in the proportion [tex] \frac{9}{4} = \frac{x + 2}{8} [/tex]what does x equal?a.12b.14c.16d.17​
A woman on a ten-speed bike travels at 9 m/s relative to the ground as she passes a little boy on a tricycle going in the opposite direction. If the boy is trav
write a letter to your friends about your future plans​
(2x-8)times(3x-2) pls help
Tell which property is represented. 6. 0 + 45 = 45 7. (r+s) +t= r+(s+t) 8. 84•3 = 3•84
In Vietnam, children are being taught?
reflect on us motivations and actions during the expansionist period. what critiques do you have of the period? what aspects do agree with? explain using 4-5 se
Please help me out asap