maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

sorry for the blurry pic but i need help im pretty sure its undefined but want a double check
A motivational tool that explains why your informative presentation is important to your audience is referred to as a
The Hellenistic civilization included a blend of Greek culture with
What is the length of the base of a right triangle with an area of 20 m² and a height of 4 m? 5 m 10 m 80 m 160 m
A cell phone company charges a service fee of $10.00 each month plus $0.03 for each minute used. A customer wants to spend no more than $42.00 each month. Which
What changes occurred in the united states with the rise of industry in the early 1800s?
You are adding fractions explain how are you rename the fraction part of the problem
What vessels empty into the left atrium?
Pleaseeeeeee help day 5
PLEASE HELP CHEMISTRY HOMEWORK DUE TOMMORROW!!! During a redox reaction like the reaction between Chlorine and Potassium Bromide where bromide has been displace