kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line in slope intercept form?
Many people believe that if they had a ton of money all their problems would be solved. Do you believe this is true?
You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 41 1/2 miles on 1 1/4 gasoline. Another car is red. It can travel 21 3/5 m
8. Jordyn bought a $50 cell phone case that was discounted 15%. Taxes were 5%. What was her total cost? Explained pls
2. Explain the role of a marketing professional.
what type of account is recommended for unexpected expenses?
Which of the following explanations does not show why some farmers in the Twin Territories had troubles raising crops? A. Some farmers were struggling to learn
Which of the following tables of equivalent ratios is completed correctly? Choose all that apply. Show your work. The first picture is A The second one is B And
In visual perception, size constancy occurs as an object comes closer to the viewer because the
A bowl of fruit contains seven pieces of fruit, including two bananas and five apples. Three pieces of fruit are chosen. What is the probability that one banana