Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

How are symbolic and analogical representations similar? both are mental images. both require thinking. both involve symbolism. both are a basic element of thou
In losing territory,what critical resources did Germany give up
Describe the following reform movements and identify the reformers associated with each movement a. Mental Health b. Education
What is the main reason southerners might have supported Henry Clay’s American System? The American System promised to help their industries obtain raw material
Fossil fuels form natural­ly from decaying plants and animals living in ancient seas millions of years ago. This is harvested as crude oil and it contains many
6x-8=4x solve for x
Which factor created a risk of a war between the allies and Soviet Union
1 tenth of decimal 0.08
if a human system fails to work properly,what is the most likely result
A math club is researching a golf tournament fund-raiser. It will cost $1,000 to host the tournament. If it rains, the club will lose the investment. If it is s