winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

what is 6/7 - 2/5 please help
Derive identity sin(3x) = 3 sinx−4 sin³x
Describe how the coming of World War II ended the Great Depression. What region of the nation benefited most spectacularly?
Angela can swim 1,700 meters in 40 minutes. What is Angela's unit rate
What is 25.2<1.5y+1.2
rename the number 25,600 = hundreds
rounding 672,831 to the tens place? hundreds place? thousand place? ten thousand place? and hundred thousands place?
Diffusion occurs because of the ________________________ of molecules.
Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 1627260 people in 1490 square miles? Round to th
find the product ad quotient of each pair numbers 24.6 and 1.2