Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

definition of atoms
Which equation is equivalent to log x36
I need help please thank you
When was the Great Depression and how long did it last?
In the 1920s, the economies of many European countries were heavily dependent on the export of local goods to foreign markets. During the Great Depression, some
Please help and thank you
find the perimeter A(2,2),(6,-2),(5,1)​
What do critics say about the effects of the Green Revolution?
This is an inanimate object that is not composed of cells
umm . . . what ?????????