daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

_______, the outer portion of the brain, is composed of _______.
As we see an increase in habitat alterations, some fish exhibit behavioral adaptations that help with the survival of their young. All BUT ONE is a behavioral a
If f(x) = x + 2, find the value of x if f(x) = 12.
A 65-year-old patient reports night sweats and weight loss. the complete blood count report shows that she has lymphocytosis. the total white blood cell count i
What are two democratic features in colonial America
What involves extensive in depth studies of an individual?
At the bookstore checkout, you watch as the register rings up your purchases and coupons. The prices were as follows: $1.85 $8.56 $6.30 $2.73 $5.25 $4.09 $7.95
The ___________________ took place when William and Mary overthrew James II. It gained this name because no fight took place.
How did woodrow wilson retreat on civil rights?
Can someone by chance write me a Spanish script that demonstrates ordering food in a restaurant using basic Spanish 2 level words. Nothing to crazy or fancy. 3