chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

The nucleus of an atom has all of the following characteristics EXCEPT that it Select one: a is positively charged. b is very dense. c contains nearly all of th
WHAT IS THE DEFENITION OF FORCE?
there are five different types of nucleotide bases found in living things. which is an accurate comparison of the bases found in birds and the bases found in fl
Which parent relation would best represent the side of the vase outlined by the curve in the red?
look at the word equation below. fatty acids → triglyceride water which describes the chemical reaction taking place? a. hydrolysis of fatty acids b. dehydratio
Another name for the acid test ratio is the
Tia is always talking to her friends about how prevention is a better investment in your health than treatment If that is her attitude toward health, which of t
Glucose will pass through a cell membrane with the aid of . NEXT QUESTION ASK FOR HELP TURN IT IN
how does the description of the devil represe lnt the beliefs of the time
Which answer best summarizes the events from the poem contained in the following lines? "This plainly he saw then Who with mirth of mood malice no little Had wr