idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

3 An egg is thrown upward with an initial speed of 4 m/s. After 6 seconds, the egg's velocity is m/s
please help 10 points!
Right triangle abc is on a coordinate plane. segment ab is on the line y = 2 and is 6 units long. point c is on the line x = −3. if the area of δabc is 6 square
3 An egg is thrown upward with an initial speed of 4 m/s. After 6 seconds, the egg's velocity is m/s
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.
Please help me with all I will mark you brainly
How are you feeling today
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
25. Smoke and fog together give rise to: global warming smog ozone depletion acid rain
the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40