kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Instructions: Determine whether the following polygons are similar. If yes, type in the similarity statement and scale factor. If no, type 'None' in the blanks.
Consider a world named ‘Square World’. In this world a person can move only up, down, left, right squares and only one square at a time. The squares are numbere
Instructions: Determine whether the following polygons are similar. If yes, type in the similarity statement and scale factor. If no, type 'None' in the blanks.
30 POINTS And please be fast
Paige earns a 5% commission on all appliance sales plus a base salary of $500 a week. Paige wants to earn $2,500 this week. Paige needs to make _____ in applian
what short of event can inspire people​
please help me in solving this​
*Alexandra compro fruta por 12.570 y carne 27.425 ¿ cuánto dinero mas le costó la carne que le fruta?​
If f(x) = 2x – 1 and g(x) = x^2 – 2, find [g ◦ f](x). Show work please
Name the types of motion represented by oA, AB and BC .​