tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Please help and add an explanation so i can learn to do it on my own. Give the perimeter of the rectangle below in simplest form
Q1:what happen if we send underground for 20 days?please tell me ​
___0. 135 written as a fraction is___.O 27/200O 5/37 O 27/100​
Twin brothers, billy and bobby, can mow their grandparents lawn together in 69 minutes. Billy could mow the lawn by himself in 30 minutes less time that it woul
How could Thomson's atomic model be used to explain the differences between elements
Which of the following is a salt
Calculate this please I need help
What makes the meter/beat/pulse of Bolero different from Claire De Lune?​
MARKING AS BRAINLIEST!!!
The perimeter of the triangular park shown on the night is 10x + 2 What is the missing length?