awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

One of the main things that tobacco did for Jamestown was to
A wave travels down the length of a 25-meter rope in 5.0 seconds. The speed of the wave is _____. 5.0 m/s 0.2 m/s 125 m/s 25 m/s
what was the primary reason why the ancient greeks started colonies
A government that plans to deport a group of people may force the group to leave the country. a. True b. False
Compare.Use <,>,or =. 1,000 ft _____ 300 yd
What is another word for stanza?
Socks are an important component of your exercise clothing because they __________. a. provide a good way to express your individuality b. increase the amount o
2 pounds of potatoes are taken out of the bag what weight does the scale show now
Has resulted in significant climate changes. User: The _____ set guidelines on the amount of air pollution considered acceptable. Environmental Protection Act C
At Bayside High School, 55% of the student body are boys. Thirty-five percent of the boys are on honor roll, and 40% of girls are on honor roll. What percent of